Mutlak Değer İsyanda

Tam sayılar gezegeninde negatif ve pozitif sayılar arasında bir anlaşmazlık olmuş.Bu anlaşmazlıkta negatif sayılar:

 

-Sayıların mutlak değeri hesaplanırken negatif sayılar pozitife dönüşüyorsa, pozitif sayılarda negatif sayıya dönüşmeli demiş.

 

Pozitif sayılar:

 

-Öyle bir şey olmaz biz bunu çok uzun zamandır böyle hesaplıyoruz.

 

Pozitif sayılar ve negatif sayılar arasındaki tartışma gittikçe büyümüş, negatif sayılar çok kırgınmış, mutlak değer hesaplanırken pozitif sayıya dönüşmüyoruz diyerek isyan etmişler.

 

Kendi aralarında bir anlaşmaya varamayınca kralları Matking’e danışmaya karar vermişler.

 

Pozitif sayılar negatif sayılara çok kızgınmış.

 

Negatif sayılar adları üstünde negatiflermiş, her şeye karışıyorlar, kızıyorlar,hep olumsuz tarafta yer alıyorlarmış.

 

Pozitif sayılar ise her şeyi olumlu düşünüp öyle yaşıyorlarmış. Doğruya doğru,yanlışa yanlış diyorlarmış. İçlerinde herhangi bir olumsuzluk yokmuş, pozitif sayılar sevgi doluymuş.

 

 

 

Gelelim sayılar arasındaki bitmek tükenmeyen anlaşmazlığa, sayılar arasındaki bu anlaşmazlık, kral Matking’in kulağına gitmiş. Kral tamsayılar ülkesindeki bütün sayıları toplar ve bilge kişilerden anlaşmazlığı çözmeleri için yardım istemiş.

 

Bütün sayılar bir araya gelirler ve herkes derdini anlatır. Negatif sayılardan -1 : pozitif sayılardan 1 sözcü olur.

 

Negatif tamsayılar adına konuşan -1 ,mutlak değerin kendilerini pozitife çevirdiğini ve bunun haksızlık olduğunu düşündüğünü söyler. Mutlak değer eksi sayıları sayıları pozitif yapıyorsa,pozitif sayıların da negatif olması gerektiğini söyler. Negatif tamsayıların temsilcisi sayıların eşit olduğunu ve eşit muamele görmeleri gerektiğini söyler.

 

Tam sayılar ülkesinin kralı Matking, mutlak değerin uzunluk belirttiğini ve uzunluğun negatif olamayacağını belirtir ve negatif tamsayıların isteklerinin yersiz olduğunu belirtir.

 

 

 

Negatif sayılar bu cevaptan tatmin olmaz ve her zamanki isyanlarını sürdürler ama mutlak değer tavrından vazgeçmez. Tam sayılar ülkesinde kurallar nettir.

 

 

 

Mutlak değer kendini iki çizgi arasına hapseder ve yaşamına devam eder.

 

Ahmet Arda Avas, 6. Sınıf 12 yaş.