Sayalım sayalım bir milyona gidelim…..

BİR MİLYONA KADAR SAYMAK

Bir milyona kadar saymayı deneseniz ne kadar zamanınızı alır hiç düşündünüz mü?

İlk önce 1’den 100’e kadar saymayı deneyin. Zaman tutun . Benim 1’den 100’e kadar saymam 25 saniye sürüyor. Siz de hemen deneyin. Cep telefonlarındaki kronometreyi kullanabilirsiniz.

100’e kadar saydık, peki 1000’e kadar saymak ne kadar zamanınızı alır?

1000’e kadar saymak için 10 tane 25 saniyeye ihtiyacımız var bu da 250 saniye yapar tabii 100’den 1000’e kadar sayı saymak daha zor olacaktır çünkü saydığınız sayılar uzun, yüz,yüzbir,yüziki…. biraz daha fazla zamana ihtiyacınız var. O zaman bulduğumuz süreyi iki katına çıkarabiliriz bu da yaklaşık olarak 10 dakika yapar.

Evde deneyebilirsiniz, 10 dakika sayı saymak için iyi bir zaman ….

1000’e kadar saydık , devam edip 10.000’e kadar sayarsak ne  kadar zaman alır? 10 tane 10 dakika’ya ihtiyacımız var o da 100 dakika var. Tabii 1000’den 10.000’e kadar sayarken sayılar daha da büyüyor ve daha uzun zamana ihtiyacımız olacak . Sayarken aralarda duraksadığımızı da düşünersek yaklaşık olarak 2 saate ihtiyacımız olarak .

100.000’e kadar saymak ne kadar zaman alır? 10 kere 2 saat 20 saattir. 100.000’e kadar saymayı planlıyorsak, söyleyeceğimiz sayılar gittikçe uzayacağı için ve 20 saat neredeyse bir tam gün yapacağından, uyumak ve yemek yemek gibi zamana da ihtiyacamız olacağından bir 100.000’e kadar saymanın yaklaşık olarak iki günümüzü alacağını söyleyebiliriz.

2 uzun gün boyunca sayarsak 100.000’e ulaşabiiriz.

Youtube’dan Mr Beast adlı kişinin 100.000’e kadar 40 saatte saymasını izleyebilirsiniz. Mr Beast daha sonra 200.000’e kadar saymaya devam etmiş ve 100.000’den 200.000’e kadar sayması 55 saat sürmüştür.

Saymaya devam edelim. Bir milyona kadar saymayı düşünüyoruz.

Bir milyona kadar saymak için ne kadar süreye ihtiyacımız var? 10 tane 2 güne bu da 20 gün yapar. Saymaya devam ettikçe saydığımız sayılar büyüyeceği için  zaman da uzayacaktır. O zaman 1 milyona kadar saymak yaklaşık olarak 1 ayımızı alır diyebiliriz.

100’e kadar saymak sadece 25 saniyemizi alırken bir milyona kadar saymak bir ayımızı almaktadır.

2007 yılında Jeremy Harper yardım amacıyla bir milyona kadar günde 16 saat çalışarak 89 günde saymayı bitirmiştir. Jeremy Harper’in saymak için acelesi yoktu ve bir milyona kadar saymayı 89 günde tamamladı.

Bir milyona kadar 100’e saydığımız hızla saysaydık yaklaşık olarak 70 saatimizi alırdı.

Aynı şekilde devam edersek on milyona kadar saymak bir yılımızı alır.

Ya saymaya devam edersek yüz milyona kadar saymak en azından 10 yıl sürer.

Yok ben saymaya devam edeceğim derseniz ve bir milyara kadar saymak isterseniz 100 yıldan uzur sürer, bir ömür yetmez ….

Şimdi tirilyondan bahsetmeyeyim ilk önce uzun yaşamla ilgili çalışmalar gelişsin biz sonra bir tirilyona kadar saymanın kaç yıl süreceğini hesaplarız.

Özlem Karaoğullarından

Domino ve Matematik

DOMİNOLARLA OYNAYABİLECEĞİMİZ MATEMATİK OYUNLARI

Evi toplarken bir kutu domino ile karşılaştım,domino oynamanın dışında dominoları kulanarak matematik becerilerimizi geliştirebileceğimiz birçok oyun olduğunu da fark ettim.

Evde dominonuz yok ise ayakkabı kutusu ya da kalın bir mukavvayı keserek kendi domino setinizi oluşturabilirsiniz. Ya da domino kurabiyeleri yapabilir oyun bitince de kurabiyeleri yiyebilirsiniz.

Evdeki malzemelerden yapabileceğiniz domino seti için gerekli şablonu da ekliyorum.

 Domino taşlarıyla oynanan matematik  oyunları tek başına veya bir partnerle  oynanabilir. Her zaman tek başına değil de bir partnerle oyun oynamak daha zevklidir.

Çarpınca Kaç Olur?

1. Her oyuncu beş domino taşı seçer, domino taşlarını ters çevirir ve üst yüze gelen sayıları çarparlar.

2. Seçtiği domino taşlarının çarpımı en büyük olan oyunu kazanır.

Dominolarım Farkı kaç ?

Bu küçük yaş grubu çocuklar için uygundur.

1.Her oyuncu iki domino taşı alır. Aldığı domino taşlarının üzerindeki sayıların farkını bulur. Elindeki dominolardan farkı en büyük olan oyunu kazanır. nır.

Tek mi Çift mi?

1. Her oyuncu beş tane domino taşı seçsin. Her oyuncu kendi domino taşlarının üzerindeki sayıları toplayın.Bulduğunuz toplam değerinin tek mi çift mi olduğunu belirleyin.

2. Oyun başlamadan önce bir kural belirtin. Bulduğunuz toplam çift sayı olunca mı yoksa tek sayı olunca mı oyunu kazanacaksınız. Örneğin çift sayılar kazansın diyorsanız ve her iki oyuncunun toplamı da çift sayı ise taşlar karıştırılıp yeniden domino taşları seçilerek oyuna başlanabilir.

Basit kesir / Bileşik Kesir

  1. Her oyuncu iki domino taşı seçer, ilk seçtiği domino taşı pay ikinci seçtiği domino taşı payda olacak şekilde bulduğu kesrin basit kesir mi bileşik kesir mi olduğunu söyler.
  2. Belirlediğiniz kurala göre en fazla basit kesir bulan ya da en fazla bileşik kesir bulan oyunu kazanır.

Dominolarla oynayabileceğiniz matematik oyunları tamamen sizin hayal gücünüze kalmış.Kesirlerin karşılaştırılmasından,koordinat sistemine kadar bir çok oyun hazırlayabilirsiniz.

Bilmeyen arkadaşlarımız için domino oyunun nasıl oynandığını da eklemek istedim.

Domino, üzerinde 0’dan 6’ya kadar noktalar bulunan birbirinden farklı 28 adet taşla oynanmaktadır.
Oyunun amacı eldeki taşları yere açmak ve sonrasında bitmektir.
Seçilen oyun türüne göre kurallara göre herkese 5 ya da 7 taş verilir.
Sıra size geldiğinde yere açılan taşların iki ucundan birine uyan taş eğer sizin elinizde varsa bu taşı rahatlıkla yere açabilirsiniz.
Buna karşın eğer elinizde uygun bir taş yoksa ve yerde çekilecek taş varsa oynayabilecek bir taş bulana kadar taş çekmeniz gerekir.
Bir kişi bittiğinde diğer oyuncuların ellerinde kalan taşların değerleri toplanır ve bu ceza olarak yazılır.
Üzerinde hiç nokta olmayan taş, ceza sisteminde en yüksek cezaya sahiptir.

Taş Çekme ve Bitme

Oyun için ilk olarak bir masa yöneticisi belirlenir. Bu masa yöneticisi Başlat düğmesine basarak oyunu başlatmaktadır.
Eğer oyuncular 7 taş isimli versiyonu oynuyorlarsa oyuncuların hepsine 7 adet taş dağıtılır.
5 taş oyununda ise her oyuncuya 5 taş dağıtılmaktadır.

Eğer yerdeki taşların bir ucunda 6, bir ucunda ise 4 vara kişilerin elindeki taşlarda bu rakamlardan olan taşları uçlara eklemesi gerekir.
Eğer bu sayılar kendi elinde yer almıyorsa gelene kadar çekmesi gerekir.
Her ikisi de bulunuyorsa oyuncular istedikleri gibi oynama şansı elde ederler.

Eli Hesaplama

Bir oyuncu elini bitirdiğinde diğer oyuncuların elinde kalmış olan taşların üzerinde yazılı değerlerin toplamı hesaplanır ve bu toplam,  
o oyuncuya ceza olarak yazılır. Tek istisna üzerinde hiç rakam olmayan ayaz isimli taş içindir.
Bu taşın değeri ceza sisteminde 20 puandır.

Bitme

Bir oyuncunun elinde yer alan tüm taşlar bittiğinde ya da oyunda oynayacak taş kalmadığında oyun sona erer.

Oyunu Bağlama: Domino oyununda oynanacak taş kalmayınca da oyun sona ermektedir. Bu duruma elin bağlanması adı verilir.
Oyunda her taştan 7 adet bulunmaktadır. Eğer her iki uca denk gelen taşın 7 tanesi de daha öncesinde çıkmışsa hiç kimse de oynayacak
taş kalmadığından el bağlanmış olur ve bundan sonra her oyuncuya elinde kalan taşlar ceza olarak yazılır.

Puanlama

Sürekli olarak oyuncuların ellerinde yer alan puanlar yazılırken ilk sırada gelen oyuncu oyunun kazananı olmaktadır.
Bu oyuncu, oyun kaç el oynanıyorsa elinde en az cezayı tutan oyuncudur.  

Eşli Oyunda Hesaplama: Oyun sonunda eşlerin toplam cezaları hesaplanır. Hangi tarafın cezası diğer takıma göre daha fazla ise o oyuncular
el sayısı kadar puan kaybedecektir. Cezası az olan taraf ise bu durumda el sayısı kadar puan alır.

OYUN OYUN OYUN!!

Corona  Günlerinde Çocuklarla Beraber Oynayabileceğiniz Oyunlar

  1. Hazine Avı

Evinizde bulunması zor şeylerin bir listesini çocuğunuza verin. Eşyaları aramak hem bedeni hem de zihni harekete geçirmeye yardımcı olur. Arayışı çocuğunuzun yaşı ve yetenekleriyle eşleştirdiğinizden emin olun.

 Okul öncesi çocuklar için: Çocuğunuzun bulmaya çalışacaklarını göstermek için resimleri kullanın

İlkokul çağındaki çocuklar için : Çocuğunuzun araması gereken şeylerin bir listesini yazın, ancak listedikilerin her biri isterse “ resmini çizebileceğiniz bir şey “ olsun.

Daha büyük çocuklar için :Bilmeceleri ipucu olarak kullann. Oyunu mümkün olduğunca ocuğunuzun seviyesine göre zorlaştırarak oynayın.

  • Balon Voleybolu

Evin içerisinde çocuklarınızın oynayabileceği bir alan yaratın. Bir balonu şişirin ve orta çizgiyi veya hayali filenizi işaretlemek için  bir parça bant kullanın.Balon voleybolu  iki veya daha fazla çocuk için harika bir oyundur, ama tek kişi de oynayabilir. Eğer çocuğunuzun oynayabileceği kimse yoksa balon yere düşmeden balona vurması için çizginin her iki tarafında oynatabilirsiniz.

Büyük çocuklar için birden fazla balon kullanarak oyunu oynatabilirsiniz.

  • Evde Seksek

Evinizde çocuğunuzun  oynayabileceği bir alan yaratın. Seksek karelerini yapmak için bant kullanabilirsiniz.  Rakamları bantla oluşturduğunuz karelerin içerisine yine bantla ya da silinebilir bir kalemle yazabilirsiniz. Kareleri oluşturmayı ve rakamları yazmayı çocuğunuzla beraber yapınız. Oyununuzu daha da geliştirerek kareler yerine ,daire ,üçgen gibi şekiller de kullanabilirsiniz.

  • Şu Şişeleriyle Bowling

Evinizde çocuğuzla oynayabileceğiniz boş bir alan yaratın. 5- 10 tane  küçük plastik su şişesi ve bir elinizde bulunan bir top ile bowling alanınızı oluşturabilirsiniz. Her şişenin hangi yöne gitmesi gerektiğini belirlemek için bant kullanın. Eğer yapabiliyorsanız şişeleri su yerine toprakla da doldurabilirsiniz böylece daha ağır olurlar ve devrilmeleri güçleşecektir.

  • Evde Çorap Savaşı

İç içe geçmiş çoraplar veya buruşturulmuş kağıtları kullanabilirsiniz.

Çocuğunuzun  oynayabileceği güvenli bir alan yaratın, çocuğunuza zarar verebilecek eşyaları ortadan kaldırın.Kaleler oluşturmak için boş ayakkabı kutularını kullanabilirsiniz ve çorap savaşına başlayabilirsiniz.  Oyunun kontrolden çıkmaması için mutlaka zaman sınırlamasını ve belirleyeceğiniz kurallları önceden belirleyiniz.

  • Dans partisi

Çocuklarınız evde daha eğlenceli  vakit geçirmesi ve fazla enerjilerini harcalamaları için  müzik  en büyük yardımcıdır. Çocuğunuzla birlike dans edebileceğiniz bir şarkı listesi hazırlayın. Sonra hep beraber dans partisini başlatın. Müziği beklenmedik zamanlarda durdurun ve  muzik durduğu zaman  bulunduğunuz şekilde donun, müzik başladığı zaman dansa devam .