TANGRAM

Tangram,yapboza benzeyen çok eski bir Çin bulmacasıdır. Tangramın 2500 yaşında olduğunu düşünenler bile var.Tangram beş tane üçgen, bir kare ve bir paralelkenardan oluşur.

Kendi tangramınızı  yapmak için kare şeklinde bir kartona, bir cetvele,bir makasa ve keçeli kalemlere gereksinimiz var.

Aşağıda görsele benzer bir kare çiziniz.  Karenizi bir kenar uzunluğu 16 cm olan bir  karton üzerine yapınız. Kartonunuz ne kadar düzgün ve kalın bir karton olursa tangramınız daha iyi olacaktır. Karton yerine keçe de kullanabilirsiniz.

Kartonunuzu şekildeki gibi ayırın ve kesin.

Tangram bulmacalarında yedi şeklin tamamı kullanılmalıdır.

Tangramla yapabileceğiniz şekiller sizi şaşırtacak kadar fazladır.

Tangramınızı görsel olarak ta zenginleştirmek için tangramda kullanılan 7 farklı şekli farklı renklerden oluşturabilirsiniz.

Hemen başlamaya ne dersiniz??

OYUN OYUN OYUN!!

Corona  Günlerinde Çocuklarla Beraber Oynayabileceğiniz Oyunlar

  1. Hazine Avı

Evinizde bulunması zor şeylerin bir listesini çocuğunuza verin. Eşyaları aramak hem bedeni hem de zihni harekete geçirmeye yardımcı olur. Arayışı çocuğunuzun yaşı ve yetenekleriyle eşleştirdiğinizden emin olun.

 Okul öncesi çocuklar için: Çocuğunuzun bulmaya çalışacaklarını göstermek için resimleri kullanın

İlkokul çağındaki çocuklar için : Çocuğunuzun araması gereken şeylerin bir listesini yazın, ancak listedikilerin her biri isterse “ resmini çizebileceğiniz bir şey “ olsun.

Daha büyük çocuklar için :Bilmeceleri ipucu olarak kullann. Oyunu mümkün olduğunca ocuğunuzun seviyesine göre zorlaştırarak oynayın.

  • Balon Voleybolu

Evin içerisinde çocuklarınızın oynayabileceği bir alan yaratın. Bir balonu şişirin ve orta çizgiyi veya hayali filenizi işaretlemek için  bir parça bant kullanın.Balon voleybolu  iki veya daha fazla çocuk için harika bir oyundur, ama tek kişi de oynayabilir. Eğer çocuğunuzun oynayabileceği kimse yoksa balon yere düşmeden balona vurması için çizginin her iki tarafında oynatabilirsiniz.

Büyük çocuklar için birden fazla balon kullanarak oyunu oynatabilirsiniz.

  • Evde Seksek

Evinizde çocuğunuzun  oynayabileceği bir alan yaratın. Seksek karelerini yapmak için bant kullanabilirsiniz.  Rakamları bantla oluşturduğunuz karelerin içerisine yine bantla ya da silinebilir bir kalemle yazabilirsiniz. Kareleri oluşturmayı ve rakamları yazmayı çocuğunuzla beraber yapınız. Oyununuzu daha da geliştirerek kareler yerine ,daire ,üçgen gibi şekiller de kullanabilirsiniz.

  • Şu Şişeleriyle Bowling

Evinizde çocuğuzla oynayabileceğiniz boş bir alan yaratın. 5- 10 tane  küçük plastik su şişesi ve bir elinizde bulunan bir top ile bowling alanınızı oluşturabilirsiniz. Her şişenin hangi yöne gitmesi gerektiğini belirlemek için bant kullanın. Eğer yapabiliyorsanız şişeleri su yerine toprakla da doldurabilirsiniz böylece daha ağır olurlar ve devrilmeleri güçleşecektir.

  • Evde Çorap Savaşı

İç içe geçmiş çoraplar veya buruşturulmuş kağıtları kullanabilirsiniz.

Çocuğunuzun  oynayabileceği güvenli bir alan yaratın, çocuğunuza zarar verebilecek eşyaları ortadan kaldırın.Kaleler oluşturmak için boş ayakkabı kutularını kullanabilirsiniz ve çorap savaşına başlayabilirsiniz.  Oyunun kontrolden çıkmaması için mutlaka zaman sınırlamasını ve belirleyeceğiniz kurallları önceden belirleyiniz.

  • Dans partisi

Çocuklarınız evde daha eğlenceli  vakit geçirmesi ve fazla enerjilerini harcalamaları için  müzik  en büyük yardımcıdır. Çocuğunuzla birlike dans edebileceğiniz bir şarkı listesi hazırlayın. Sonra hep beraber dans partisini başlatın. Müziği beklenmedik zamanlarda durdurun ve  muzik durduğu zaman  bulunduğunuz şekilde donun, müzik başladığı zaman dansa devam .

ZORRO ve sıfır

‘ Z’ harfini hafızalara kazıyan ZORRO, İspanyolcada tilki anlamına gelir. Zorro bir kahraman olarak öyledir, hem cesur hem de tilki kadar kurnazdır.
Zorro efsanesini çoğunluk Antono Banderas’la tanısa da, Zorro yalnız onla doğmadı. Zorro’nun kahramanlıklarla  dolu, beyazperde macerası, sinemanın sessiz dönemi 1920’li  yıllara kadar uzanan ve aralarında Türkiye’nin  de bulunduğu pek  çok ülke sinemasına uzanır.

Her zaman zayıfın ve mağdurun yanında, haksızlığa ve zulme karşı savaşan; İspanya’nın acımasızlığına karşı keskn
kılıcıyla adalet arayan bu Mekskalı, gerçek bir  halk kahramanı görüntüsünü her zaman korumuştur. İzleyenleri hem
hem güldürüp hem de eğlendirmiştr.

Zorro adam öldürmez… Yendiği düşmanlarını öldürmek yerne, onları etkisiz hale getirir ya da gülünç duruma düşürür. İşi  bittiğinde de,kılıcın bıraktığı “Z” harf, değişmeyen imzasıdır.
Hatta kült hale gelmştr…
1930’lu yıllarla birlikte bir çok kahraman Zorro’nun etkileyiciliği altında ezilir…..
Geride bırakılan işaretler, havalı, kimliğini gizleyen kostum ve aksesuarladır ve tabi bir de ZORRO felsefesi .  Halka yardım eden gizemli bir yabancı……

 

Biz de ZORRO’nın bıraktığı izden ZERO’ya geçeceğiz. Her zaman bizi şaşkınlık ve merak içerisinde bırakan sıfıra. Hiç beklenmedik anlarda karşımıza çıkan sıfıra. O da aslında matematik açısından bir kahramandır.