Picasso Matematik Dersinde

Picasso öğrencilik yıllarında matematik öğretmeniyle ilginç bir sorun yaşıyormuş. Picasso, matematik dersinde ne zaman ”4” sayısı ile karşılaşsa, “4”ü öne doğru fırlamış bir burun olarak gördüğünden hemen geri kalan uzuvları da çizmeye başlıyormuş. Böylece matematik dersinde çözmesi gereken problemleri yarıda bırakıp “4” ile uğraşıyormuş. Öğretmeni onun bu davranışına ne yaptıysa engel olamamış. Her seferinde Picasso, bunu yapmak için dayanılmaz istek duyduğundan ve gözünün o anda başka hiçbir şey görmediğinden bahsediyormuş. Hayal gücü oldukça geniş olan bu öğrenci hepimizin bildiği o anlaşılmaz portreleri 4 rakamından ilham alarak yapmıştır.

Biz de matematik dersinde bugün Picasso gibi düşünüp 4 rakamından portreler çizdik bakalım beğenecek misiniz?
2016-02-24 11.49.51

2016-02-24 11.34.27

Matematiksel Sanatlar- Neo-Plastisizm

Geometrik şekiller kullanılarak yapılan bir sanat akımı olduğunu biliyor muydunuz?
Neo- Plastisizm beyaz zemin üzerinde kesişerek değişik boyutlarda dikdörtgen ve kareler oluşturan farklı genişliğe sahip düz çizgilerle resim yapmaktır. Siz de deneyebilirsiniz. O kadar da zor olmasa gerek.
Neo-plastisizm akımında sanatçılar paletlerinde üç ana renk olarak siyah, beyaz ve griyle sınırlandırarak detaylardan ve karışık bir resim dilinden kaçınırlar. Düz çizgiler ve nötr renkler kullanarak evrensel bir sanat yarattılar.

Dikdörtgen ve kare çizmeyi biliyorsunuz neden siz de neo plastisizme uygun bir resim yapmıyorsunuz.
neo2