GİZLİ MATEMATİKÇİLER AFİLİ SANATÇILAR

Leonarda da Vinci dünyanın en tanınmış sanatçısıdır. Bu dünya üzerinde Mona Lisa’yı duymayan yoktur herhalde.
Leonardo da Vinci Rönesans döneminde yaşamış İtalyan hezârfen , döneminin önemli düşünürü, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti,müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamıdır. En tanınmış yapıtları Mona Lisa (1503-1507) ve Son Akşam Yemeği’dir (1495-1497). Rönesans sanatını doruğuna ulaştırmış, yalnız sanat yapısına değil, çeşitli alanlardaki araştırmaları ve buluşlarıyla da tanınan, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından ve dehalarından biri kabul edilir
Kaşları olmayan, ama çok tatlı bir tebessümü olan Mona Lisa aslında Floransalı tüccar Francesco del Gioconda’nın karısı Lisa’nın porterisidir.
Mona Lisa sıradan bir portreden çok fazlasıdır. Büyük matematik dehası Leonarda da Vinci sıradan gibi görünen bu portrenin içerisine büyük gizemler sığdırmıştır.
Mona Lisa’nın gülümsemesi her zaman gündemimizi meşgul etmiştir.etmiştir. Mona Lisa mutlu muydu kimse bilmiyor ….
Mona Lisa’ya hangi açıdan bakarsanız bakın, Mona Lisa doğrudan size bakıyor gibi görünür. Ürkütücü değil mi ?Mona Lisa nerede olursanız olun sizi izliyor.
Mona Lisa yeni nesil güzellik kavramlarını da yok etmektedir. Hiç kaşı yok, zamane güzeller gibi kalem kaşları yok çünkü 15. Yüzyılda moda kaşları tamamen tıraş etmekti.
Mükemmel görünen Mona Lisa’nın da kusurları vardır. 1956 yılında Ugo Ungaza neden bilinmez ünlü Mona Lisa’ya taş atmıştır. Bu taşla birlikte Mona Lisa’nın sol dirseğinin yanındaki boya hasar gördü ve ufak bir onarımdan geçmiştir.
481737-mona-lisa-clip-art